חשבונית ממוחשבות

לעבוד בראש שקט

חשבוניות ממוחשבות

אם אתה בעל עסק, אתה וודאי מכיר את הנוהל הרגיל של שליחת חשבוניות עבור לקוחות שהעסק ביצע שירות כלשהו עבורם או מכר להם מוצר כלשהו, בגין דרישת התשלום הרלוונטי. הפקת חשבוניות זהו דבר שבשגרה הן עבור עוסק פטור והן עבור עוסק מורשה. אולם, את פנקס החשבוניות הרגילות שעסקים הפיקו וממשיכים להפיק עד כה בבתי הדפוס השונים, מחליף כיום שירות חדשני יותר הקרוי שירות חשבוניות ממוחשבות. חשבוניות ממוחשבות ניתן למצוא בכל תכנת הנהלת חשבונות, אך לא רק. לכן, גם אם אין לעסק שלך תכנת הנהלת חשבונות, הרי שכיום תוכל להנות משירות חשבוניות ממוחשבות.

מהן חשבוניות ממוחשבות?

חשבונית רגילה המוגדרת כחשבונית עסקה או כחשבונית מס הינה חשבונית אשר כל עסק מפיק עבור לקוח שנדרש לשלם לו. חשבונית מס אינה דומה לחשבונית עסקה ויש להפיק כל חשבונית בצורה שונה וכל חשבונית תכיל פרטים שונים. מהחשבונית אשר מפיקים ללקוח, יש צורך לשמור עותק בכדי לתעד אותו בהנהלת החשבונות של העסק לצורך תיעוד רלוונטי בבוא הזמן למע”מ ולמס הכנסה. עד לא מזמן, כאשר עסק היה צריך לשלוח חשבונית ללקוח, הוא היה ממלא פרטים באופן ידני בפנקס חשבוניות אותו רכש בבית דפוס המכיל את פרטי העסק שלו ושולח אותה ללקוח. אולם כיום, ללא מעט עסקים ישנן תוכנות של הנהלת חשבונות המכילות חשבוניות ממוחשבות. במקום להפיק את החשבונית באופן ידני ולשלוח ללקוח, כל שיש לעשות זה להפיק את החשבונית בצורה נוחה, קלה וממוחשבת.

האם ניתן ליהנות מתחום חשבוניות ממוחשבות לא רק בתוכנת הנהלת חשבונות?

אם אין לך תוכנת הנהלת חשבונות עבור העסק שלך, אך בכל זאת אתה מעוניין להשתמש דווקא בחשבוניות ממוחשבות, כל שעליך לכשות זה לחפש אתר אינטרנט א חברה כלשהי אשר מציעים את שירותיהם בתחום חשבוניות ממוחשבות. יש לוודא מראש בטרם בוחרים את החברה או את אתר האינטרנט, כי מדובר בחברה אמינה, אשר מספקת את השירות הטוב ביותר בתחום חשבוניות ממוחשבות ושכן, הפקת חשבוניות ממוחשבות באמצעות אותה החברה או אתר האינטרנט, היא דבר קל, נוח ופרקטי.

הפקת חשבוניות באינטרנט

אחד הדברים הרלוונטיים והחשובים ביותר בכל מה שקשור לתחום הפיננסי של כל עסק ועסק, זה הפקת חשבוניות מס עבור לקוחות. חשבוניות מס הן קריטיות בכל עסקה אשר מתבצעת בין נותן שירות למקבל שירות, או במילים אחרות בין העסק ללקוחותיו, בכדי לתעד את ההכנסה אשר התקבלה מהעסקה בניקוי המס הרלוונטי לניקוי. את חשבוניות המס שומרים בכדי לדווח באמצעותן למס הכנסה באופן חודשי או שנתי, בהתאם לסכום העסק, כי העסק מתנהל באופן ראוי מבחינת ניכוי מיסים.

היכן מפיקים חשבוניות

בעבר, כאשר אדם היה פותח עסק, הוא היה צריך לגשת לבית דפוס ולהדפיס עבור העסק שלו פנקס קבלות ופנקס חשבוניות, המכילים את כל הפרטים הרלוונטיים של העסק. בחשבוניות המצויות בפנקס, היה בעל העסק משתמש כאשר היה מבצע עסקה בינו לבין לקוח, אשר בגינה התקבל תשלום. כיום, במציאות מתקדמת יותר, הדרך הנוחה והקלה ביותר לכל עסק לצורך הפקת חשבוניות היא ללא ספק הפקת חשבוניות באינטרנט. הפקת חשבוניות באינטרנט, זוהי אופציה אשר מוצעת לכל עסק עבור שליחת חשבוניות ללקוחותיו. בניגוד להוצאת חשבונית בכתב יד ושליחתה בדואר ללקוח או בפקס, הרי שכאשר מדובר בתחום הפקת חשבונית באינטרנט, על ידי לחיצה על קליל אחד החשבונית נשלחת לכל לקוח באשר הוא.

מי יכול להיעזר בתחום הפקת חשבוניות באינטרנט

כיום כל עסק יכול לוותר על הפקת החשבוניות בצורה המיושנת יותר הגובלת בהדפסתן בבית הדפוס ופשוט לבחור הפקת חשבוניות באינטרנט. ישנם לא מעט נותני שירות בתחום הפקת חשבוניות באינטרנט כיום, אשר מציעים לכל בעל עסק את האלטרנטיבה האידאלית לשליחת חשבוניות באופן הסטנדרטי והמיושן. יש לבחור את נותן השירות בתחום זה בצורה הטובה ביותר, לאחר שבדקתם כי שירות הפקת חשבוניות באינטרנט אצלו מתבצע  ברמה הגבוהה והמקצועית ביותר. כמו כן, ישנם מחירים שונים אשר מוצעים בגין שירות זה וכדאי לחפש את המחיר המשתלם ביותר לשירות הפקת חשבוניות באינטרנט.

אז אם אתה מעוניין להפיק חשבוניות לעסק שלך בצורה קלה, מהירה, יעילה ונוחה, כדאי שתבחר להפיק אותן באינטרנט בלחיצת כפתור אחת, במקסימום מקצועיות ובמינימום מאמץ. חברת עצמאי שכיר היא הכתובת לפנות אליה בכל מקרה שבו יש לכם צורך בהפקת חשבוניות באינטרנט בצורה הטובה ביותר.

הפקת חשבוניות מס

תיעוד פנים של עסק כולל בין היתר הפקת חשבוניות מס והוצאת קבלות. בין אם מדובר בעסק אשר נחשב כעוסק פטור ובין אם מדובר בעסק אשר נחשב כעוסק מורשה, חובה לתעד כל עסקה המתבצעת בין לקוח לעסק באמצעות הפקת חשבוניות מס. כיום, בכדי להפיק חשבונית מס ולשלוח אותה עבור לקוח בגין שירות אשר מעניק לו העסק, יש לפתוח את התיקים הרלוונטיים ברשויות המס ובביטוח הלאומי עבור עוסק פטור או עוסק מורשה, בהתאם לעסק. רק לאחר מכן ניתן לעסוק בתחום הפקת חשבוניות מס אשר יהיה אפשר להשתמש בהן לצורך תיעוד פנים של העסק.

מהן חשבוניות מס

אם תהיתם באילו חשבוניות מדובר כאשר מדובר בתחום הפקת חשבוניות מס, הלא שחשבוניות מס הן חשבוניות אשר נשלחות מעסק ללקוח, ממוכר סחורה לקונה סחורה או מנותן שירות ללקוח כלשהו המבקש את השירות. בכדי ליצור עבור עסק חשבוניות מס בהן הוא יוכל להשתמש לצורך תיעוד פנים, יש לפתוח את התיקים הרלוונטיים לפתיחת עסק במס הכנסה, בביטוח הלאומי ובמע”מ. את חשבוניות המס עבור העסק יש להדפיס בבית דפוס והן צריכות להכיל את מספר העסק ושם העסק. כאשר מדובר בתחום הפקת חשבוניות מס עבור לקוחות, הן צריכות להכיל גם את הפרטים על הלקוח וכמובן על העסקה המתבצעת בין העסק לבין הלקוח. הפקת חשבוניות מס זהו דבר חשוב ביותר לצורך תיעוד פנים של העסק והוכחה לרשויות המס בעזרת דיווחים שוטפים חודשיים או שנתיים, כי מדובר בעסק אשר משלם מס כחוק.

האם אפשר להפיק חשבוניות מס ללא פתיחת עסק עצמאי

הפקת חשבוניות מס, זהו דבר אשר חשוב לכל נותן שירות ועסק בכדי לתעד את כל מה שמתבצע בעסק מבחינת העסקאות, הכסף המתקבל עליהן ותשלום המס בין העסק ללקוחות. בעוד שבעבר כאשר היה מדובר בתחום הפקת חשבוניות מס, היה מדובר בעסק עצמאי אשר הקימו כדין ושליחה עצמאית של החשבוניות עם כל מה שכרוך בהן, כיום, על ידי הבחירה בחברת עצמאי שכיר ניתן להפיק דוחות מס עבור עסקה המתבצעת בין נותן שירות או עסק ללקוח, מבלי לפתוח את כל התיקים הרלוונטיים לפתיחת עסק ומבלי לעסוק בכל מה שכרוך בשליחת החשבונית. הפקת חשבוניות מס זהו דבר קריטי לכל עסק ולכן, חשוב לבחור את הדרך הנכונה והנוחה ביותר לשלוח אותן ולנהל אותן.

הפקת חשבוניות

כל עוסק פטור או עוסק מורשה העוסקים בתחום עבודה כלשהי באופן עצמאי יודע כי אחד הדברים הדומיננטיים והחשובים ביותר, הכרוך בעסק זה תחום הפקת חשבוניות. ללא הפקת חשבוניות בעבודה עצמאית, לא ניתן לקבל באופן חוקי שכר על עבודה אותה האדם העצמאי ביצע ולכן, אחד הדברים הראשונים לאחר פתיחת התיקים הרלוונטיים לעוסק מורשה או פטור שיש לעשות במסגרת ההכנות להקמת עסק, זה לעסוק בכל מה שכרוכה הפקת חשבוניות לצורך שליחה ללקוחות אשר נעזרו בשירותי העסק ועליהם לשלם לעסק או לאדם העוסק כעצמאי שכר על שירותים אלו.

במה כרוכה הפקת חשבוניות

כאמור, כאשר מדובר בעסק עצמאי המוגדר עוסק פטור או עוסק מורשה, אחד הדברים הדומיננטיים שניתן למצוא בעסק הוא תחום הפקת חשבוניות. על כל עסקה אותה מבצע העסק או האדם וכן על כל תשלום אשר נדרש מלקוח, יש להפיק חשבונית על אותו הסכום כולל מע”מ. החשבוניות חשובות מאוד שכן, בכוחן להעיד כי בעל העסק משלם את המיסים אותם הוא נדרש לשלם באופן תקין או במידה ומדובר בעוסק פטור, החשבוניות מעידות כי הוא לא דורש תשלום מע”מ מלקוחותיו. מכל חשבונית אשר נשלחת יש לשמור עותק בכדי להגיש בדיווח למע”מ ובדוח למס הכנסה החודשי או השנתי, בהתאם לסוג העסק. הפקת חשבוניות שמקורה בתיעוד פנים של העסק, כרוכה בהגעה לבית דפוס לצורך הדפסת חשבוניות אשר מכילות את כל מה שדורשת חשבונית עבור עסק וכן את שם העסק ומספר העסק ולאחר מכן, מילוי החשבוניות באופן הנדרש בכל עסקה, שליחה ללקוחות ושמירה על המקור.

האם ניתן להפיק חשבוניות ללא פתיחת עסק עצמאי

במידה ואתה שכיר או עוסק אופן צדדי בעבודה עצמאית ואין לך את היכולות להפיק חשבוניות או במידה ואתה מעוניין לעסוק באופן עצמאי בתחום כלשהו אך אינך מעוניין בכל הבירוקרטיה אשר דורש עסק עצמאי, כל שעליך לעשות זה לפנות לחברת עצמאי שכיר. הפקת חשבוניות המתבצעת על ידי החברה עבור כל עסק, היא הדבר האידאלי והנוח ביותר עבור כל עובד עצמאי.  תהליך הפקת החשבונית מתבצע באתר החברה ושליחת החשבונית ללקוח הרלוונטי נשלחת בקלות ובנוחות מבלי שתאלץ להתערב בכך יותר מדי. כמו כן, ניקוי כל מה שרלוונטי מהסכום המתקבל בגין החשבונית מתבצע על ידי החברה ורק לאחר מכן נכנס הכסף לחשבון הבנק שלך. לאחר שמועבר הכסף המגיע לך, החברה תכין עבורך תלוש שכר חוקי. אין ספק שכאשר יש צורך בתחום הפקת חשבוניות לעבודה עצמאית בצורה נוחה, כדאי להיעזר בחברה העוסקת בתחום זה באופן האידאלי.

חשבוניות באינטרנט

ניהול עסק זה לא תמיד דבר קל, בין אם מדובר בעסק קטן אשר מוגדר כעוסק פטור ובין אם מדובר בעסק גדול המוגדר כעוסק מורשה, יש צורך בהתנהלות מול לקוחות וספקים, תיעוד פנים בעסק לצורך ניהול החשבונות של העסק אל מול רשויות המס והפקת מסמכי חוץ שונים כגון: חשבוניות או קבלות עבור לקוחות. לרוב העסקים יהיה רואה חשבון או מנהל חשבונות אשר יעסוק בכל מה שכרוך בשימוש במסמכים השונים לצורך הפקת דוחות הרלוונטיים עבור רשויות המס. כאשר מדובר בעוסק מורשה, לרוב הנהלת החשבונות שלו תעסוק גם בהפקת חשבוניות וקבלות על ידי תכנת הנהלת החשבונות. אולם, כאשר מדובר בעוסק פטור, את מרבית החשבוניות הוא יפיק באופן עצמאי עבור לקוחותיו.

כיצד יפיק חשבוניות עוסק פטור

כאשר מדובר על עוסק פטור, מדובר על עסק קטן אשר מחזור ההכנסות השנתי שלו אינו עולה על סכום אשר נקבע נכון לאותה השנה בה הוא מקים את העסק. עוסק פטור לרוב יעסיק רואה חשבון לצורך הפקת הדוח השנתי שהוא צריך להפיק למס הכנסה פעם בשנה בלבד. את הדיווח השנתי למע”מ ניתן לדווח בצורה די פשוטה באופן עצמאי וכן, את הפקת החשבוניות לרוב יבצע העוסק הפטור בעצמו. מכיוון שמדובר בחשבוניות עסקה בלבד ולא בחשבוניות מס, שכן, העוסק הפטור איננו מחייב את לקוחותיו במס ואיננו משלם מס, יכול העוסק הפטור ליצור עבור העסק שלו פנקס חשבוניות ספציפי לעסק בכל בית דפוס המציע את שירותיו בתחום זה, או שיוכל לחפש אחר שירות חשבוניות באינטרנט, אשר יפיק עבורו חשבונית ממוחשבת ללקוח הרלוונטי לו. שירות חשבוניות באינטרנט הוא שירות מעולה לכל בעל עסק.

מהו שירות חשבוניות באינטרנט

חשבוניות באינטרנט הוא שירות אשר מוצע לכל עסק אשר אין לו תכנת הנהלת חשבונות שביכולתה להפיק את החשבוניות הרלוונטיות. תכנת חשבוניות באינטרנט מציעה אלטרנטיבה לחשבוניות אשר ממלאים באופן ידני, אותם רוכשים בבתי הדפוס השונים. על ידי בחירת נותן השירות בתחום חשבוניות באינטרנט, ניתן ליהנות משירות ממוחשב של יצירת חשבוניות לעסק לצורך שליחה ללקוח ושליחה מקוונת באתר המציע את השירות לכל לקוח. כיום ישנם לא מעט נותני שירות בתחום חשבוניות באינטרנט וכדאי למצוא שירות אמין ומקצועי, במחיר אטרקטיבי.

חשבונית און ליין

כל עסק, חייב שיהיו לו חשבוניות המכילות את כל הפרטים הרלוונטיים של העסק לצורך תיעוד פנים ולצורך מסירה ללקוחות על כל עסקה אשר מתבצעת בין העסק ללקוח, אשר בגינה הלקוח צריך לשלם לעסק סכום כסף מסוים. בעבר, האופציה היחידה לצורך הנפקת חשבוניות עבור עוסק פטור או עוסק מורשה, הייתה לגשת לבית דפוס וליצור עבור העסק פנקס חשבוניות סטנדרטי, המכיל את כל הפרטים הנדרשים שיהיו בו. אולם כיום, ישנה אופציה נוחה הרבה יותר לצורך הפקת חשבוניות הן עבור עוסק פטור והן עבור עוסק מורשה. האופציה הזאת קרויה: חשבונית און ליין.

איזה סוגי חשבוניות נדרשות לעסקים

כאמור, כל עסק חייב שיהיו לו חשבוניות בכדי לתעד כל עסקה המתבצעת בינו לבין הלקוחות. בעוד שעוסק פטור צריך להוציא ללקוחותיו חשבונית עסקה בלבד, מכיוון שהוא איננו חייב בתשלום מע”מ ואיננו דורש מלקוחותיו תשלום מע”מ מעצם היותו עוסק פטור, עוסק מורשה חייב להוציא ללקוחותיו חשבונית מס המכילה הן את סכום התשלום והן את סכום המס שיש לשלם עליו. לכן, כל עסק צריך ליצור לעמו את החשבוניות הרלוונטיות לו בהתאם לסוגו. חשבונית און ליין היא דבר אשר רלוונטי לכלל סוגי העסקים. ניתן למצוא שירות חשבונית און ליין הן עבור הפקת חשבוניות עסקה בלבד ומנגד, ניתן למצוא שירות חשבונית און ליין לצורך הפקת חשבונית מס. את החשבונית ניתן ליצור בהתאם לעסק ואין ספק שהדבר הופך את שליחת החשבוניות ותיעודם לדבר קל, נוח ופרקטי יותר.

מדוע לא להשתמש בפנקס חשבוניות סטנדרטי?

בעוד שישנם עסקים מיושנים בתפיסתם, אשר אינם מוכנים לוותר על פנקס החשבונית הסטנדרטי, יעידו כל בעלי העסקים אשר עוברים לשירות חשבונית און ליין, כי מדובר בשירות אשר חוסך להם לא מעט זמן וכסף. בעולם מתקדם כשלנו, אשר בו הטכנולוגיה מתקדמת מדי יום בקצב מסחרר, הסתפקות בחשבוניות הרגילות והסטנדרטיות משמעותה דריכה במקום. השימוש בשירות חשבונית און ליין מאפשר לכל בעל עסק ליהנות מהקדמה הטכנולוגית ולשלוח כל סוג חשבונית אשר נדרשת לו בצורה המהירה ביותר. לכן, אם אתה בעל עסק שעדיין לא עבר לשירות חשבונית און ליין כדאי שתבחן את הנושא ברצינות.

חשבונית אונליין

חשבונית היא דבר חשוב מאוד כאשר מדובר בעסקה המתבצעת בין עסק ללקוח. בכדי לתעד את העסקה המתבצעת, את התשלום שעתיד להתקבל בגינה ואת המס על תשלום זה, במידה והדבר רלוונטי, יש צורך בחשבונית אשר תיתנן ללקוח לאחר ביצוע העסקה בינו לבין העסק. כמו כן, יש צורך בשמירת עותק מחשבונית זו, לצורך תיעוד פנים של עסק. רבים מבעלי העסקים הקטנים, משתמשים בעיקר בחשבוניות שניתן למלא באופן ידני לצורך שליחתם ללקוח בגין דרישה לתשלום, לעומתם עסקים גדולים שולחים חשבוניות ממוחשבות על ידי תכנת הנהלת חשבונות, אשר מפיקות באותו רגע הפקת החשבונית עבור הלקוח גם עותק של החשבונית עבור העסק.

מהו שירות חשבונית אונליין

כאמור, חשבוניות הן דבר בסיסי המצוי בכל עסק באשר הוא. אולם, בעוד שבעבר האופציה לשליחת חשבוניות אונליין, הייתה שמורה לעסקים גדולים בלבד, הקרויים גם עוסקים מורשים, הלא שכיום אופציה של שירות חשבונית אונליין, מוצעת עבור כל סוג של עסק. במסגרת שירות חשבונית אונליין, ניתן לשלוח באמצעות אתר אינטרנט ייעודי כל סוג של חשבונית לכל לקוח באשר הוא. שירות חשבונית אונליין אף ידאג להפיק עותק מהחשבונית הנשלחת לצורך שימוש עבור העסק. אז אם אתה בעל עסק אשר הסתפק עד כה ברכישת פנקס חשבוניות מבית דפוס ומילוי חשבוניות ידני, תוכל לחסוך לעצמך זמן ולהתקדם לשירות חשבונית אונליין.

היכן ניתן למצוא שירות חשבונית אונליין

במציאות טכנולוגית מתקדמת ומשוכללת כמציאות שאנו חיים בה, ניתן למצוא כיום לא מעט נותני שירות בתחום חשבונית אונליין. אולם, מכיוון שיש לא מעט אתרי אינטרנט אשר מציעים את שירותיהם בתחום חשבונית אונליין, אין לבחור באופן אקראי בנותן שירות זה או אחר, אלא לברר מראש, איזה שירות נחשב כשירות הטוב ביותר בתחום, אשר מחירו יהיה מחיר הוגן ומשתלם לכל כיס. רק לאחר שעורכים בירור מעין זה, ניתן לבחור בלב שלם בשירות חשבונית און ליין ולהשתמש בו לצורך הפקת ושליחת כל סוגי החשבוניות בדרך הנוחה, הקלה והפרקטית ביותר. עם שירות חשבונית אונליין, כבר אין צורך לגשת לבית הדפוס ולהדפיס פנקסי חשבוניות שוב ושוב, אלא רק לבחור את האתר המציע את שירותיו בתחום זה וליהנות מהפריווילגיה של המציאות הטכנולוגית המתקדמת.

מה זה בעצם אומר הוצאת חשבונית?

שכיר המועסק בעבודה כלשהי ומעוניין לקחת על עצמו עבודה זמנית או חד-פעמית נוספת, מחויב במתן חשבונית עבור העבודה הנוספת. בשלב זה עומדות בפני השכיר שתי אפשרויות עיקריות: הוא יכול לגשת לרשויות המס ולפתוח תיק מס נוסף עבור עבודתו הזמנית , (לבחירה באפשרות זו יש חיסרון אחד בולט: התרוצצות במבוכי הביורוקרטיה ותיאומים שונים בין רשויות המס הרלוונטיות.) או להמשיך להתנהל כשכיר באמצעות חברת עצמאי שכיר ע”י הפקת חשבוניות. כך נשמרים כל חוקי המיסוי: מזמין העבודה מקבל חשבונית כנדרש על פי חוק, מבלי שהשכיר נדרש לפתוח תיק עצמאי חדש.

השכיר או הפרילנסר הנדרש בהוצאת חשבונית מס, הופך (לאחר חתימה על טופס 101 והסכם התקשרות) לעובד שכיר של עצמאי שכיר בע”מ. אנו מצידנו, מוציאים חשבונית מס על פי דרישתכם ללקוחותיכם.

הכספים בגין חשבונית המס שיצאה, מועברים לחשבון של אותו שכיר בהעברה בנקאית. אנו מקזזים מסך התקבול את עמלתנו, מקזזים את המע”מ והסך הנותר הוא שכר הברוטו המגיע לך, אשר ממנו יקוזזו ניכויי החובה הקבועים בחוק. הסך הסופי הוא שכר הנטו שלך בגין אותה חשבונית מס.

ניתן להוציא כמה חשבוניות מס באותו חודש ולקבל את התשלום per חשבונית או במרוכז.

חשבונית מס קבלה

כל עוסק מורשה ומעלה חייב להפיק חשבונית מס בכל עסקה אשר הוא מבצע מול לקוח. חשבונית מס, איננה דומה לחשבונית עסקה. חשבונית בגין עסקה הינה חשבונית אשר נשלחת ללקוח בגין העסקה אשר בוצעה בינו לבין העסק ואילו חשבונית מס הינה חשבונית אשר מכילה את פרטי העסקה כולל תשלום המס שעל הלקוח לשלם. במידה ואתה עוסק פטור, החשבונית הרלוונטית שתוציא עבור לקוח הינה חשבונית עסקה בלבד, אך במידה והנך עוסק מורשה, החשבונית אותה תצטרך להוציא ללקוח הינה חשבונית מס. רבים מחברים באופן אוטומטי את המילים חשבונית מס קבלה. אולם, לא תמיד חשבונית המס והקבלה, ניתנות באותו המעמד ללקוח.

מה ההבדל בין חשבונית מס לבין קבלה

אם גם אתה מוצא את עצמך אומר את שלושת המילים חשבונית מס קבלה יחד ובטוח כי מדובר באותו המסמך, הרי שאין הדבר נכון. חשבונית מס נמסרת ללקוח ובה מופיע הסכום לתשלום אותו צריך לשלם הלקוח בגין השירותים שקיבל כולל תשלום המס על הסכום. לעומת זאת קבלה ניתנת ללקוח רק לאחר שהוא שילם את הסכום שהוא צריך לשלם. כאשר הסכום משולם במעמד הענקת חשבונית מס, ניתן להעניק ללקוח מסמך הקרוי: חשבונית מס קבלה, מכיוון שהוא יכיל גם את החשבונית בגין הסכום אותו הלקוח היה צריך לשלם וגם את הקבלה בגין תקבול התשלום מהלקוח על ידי העסק. אולם, במידה והלקוח איננו משלם במעמד קבלת החשבונית את הסכום הרלוונטי לתשלום, הרי שלא ניתן לקרוא למסמך אותו הוא יקבל חשבונית מס קבלה, אלא חשבונית מס בלבד. לאחר שהוא ישלם את הסכום אשר הוא נדרש לשלם, רק אז הוא יקבל את הקבלה אשר מורה כי הסכום התקבל מהלקוח.

חשבונית מס קבלה לצורך תיעוד פנים

גם חשבונית המס וגם הקבלה, צריכות להישמר בתוך הנהלת החשבונות של העסק לצורך תיעוד ודיווח בזמן הרלוונטי לרשויות המס. לכן, כאשר הלקוח  מקבל חשבונית מס קבלה, בעל העסק חייב לשמור עותק ממנה בהנהלת החשבונות שלו. ניתן להפיק חשבונית מס קבלה מתוך פנקס אשר ניתן ליצור עבור כל עסק אשר יכיל את הפרטים הרלוונטיים שחשבונית מס או קבלה צריכות להכיל, או לעשות זאת באופן דיגיטלי על ידי תוכנת הנהלת חשבונות.

חשבונית מס

כאשר פותחים עסק, יש להתכונן מראש להליך בירוקרטי מורכב ויש לדעת מראש מה העסק אשר מקימים ידרוש על פי חוק.  מכיוון שעל פי חוק בישראל יש צורך בתשלום מס על כל הכנסה כספית מעבודה, הרי שעסק שהוקם, חייב לדווח על כל ההוצאות וההכנסות של העסק למס הכנסה בניקוי המס מהם ולכן, עסק חייב שיהיה לו תיעוד פנים הכולל קבלות וחשבוניות מס. חשבוניות מס הן דבר חשוב לכל עסק ועסק וכל עסקה אשר מתבצעת אל מול לקוח, יש לתעד באמצעות שליחת חשבונית מס ללקוח.

מה צריך לדעת על חשבוניות מס

כאמור, כאשר מקימים עסק בין אם מדובר בעוסק פטור ובין אם מדובר בעוסק מורשה, יש צורך לתעד את כל ההוצאות וההכנסות של העסק בכדי לדווח עליהם באופן שנתי או באופן חודשי למע”מ ולמס הכנסה. חשבוניות מס הן הדרך לדווח על כל עסקה אשר העסק מבצע אל מול הלקוח, אשר בגינה מתקבל תשלום מהלקוח. החשבונית מציינת את סכום התשלום בניכוי המס ויש לשמור את המקור שלה בכדי לצרף אותה יחד עם שאר החשבוניות לדוח אשר יש  לשלוח למס הכנסה. אם אתם שואלים את עצמכם היכן ניתן למצוא חשבוניות מס ומה עליהן להכיל, הרי שאת פנקס חשבוניות המס ניתן להפיק בכל בית דפוס. פנקס החשבוניות צריך להכיל את שם העסק ומספר העסק וכן, את כל הפרטים הנחוצים בחשבונית מס.

האם ניתן להפיק חשבוניות מס מבלי לפתוח תיק עוסק עצמאי

ישנם לא מעט אנשים אשר עובדים כשכירים ובמקביל מוצאים עבודה קטנה מהצד כעצמאים. לאותם אנשים, לא תמיד משתלם לפתוח תיק עוסק פטור בכדי לשלוח חשבוניות על העבודה אשר הם מבצעים מהצד באופן עצמאי. לכן, כיום חברת עצמאי שכיר מציעה לכל אותם אנשים הזקוקים לשליחת חשבוניות מס ואין להם תיק עוסק עצמאי אשר בגינו הם יכולים לשלוח חשבונית מס על עבודתם ולקבל את התשלום המגיע להם, שירות אשר מציע שליחת חשבוניות מס ללא צורך בפתיחת תיק של עוסק עצמאי. על ידי מילוי הפרטים הרלוונטיים בחשבונית המס הדיגיטלית, החברה תשלח אותה לאדם אשר יש לשלוח לו אותה ותקבל את התשלום הרלוונטי עבורך. לאחר ניכוי המס, תעביר החברה את הכסף המגיע לך לחשבון הבנק שלך ותוציא עבורך תלוש שכר.

חשבונית עסקה

עוסק פטור הוא כל עסק אשר מחזור הכנסותיו השנתיות אינו עולה על סכום כלשהו אשר נקבע נכון לאותה השנה. חובותיו של העוסק הפטור אינם רבות והן גובלות בעיקר בדיווח שנתי למע”מ ושליחת דוח שנתי למס הכנסה. אולם, בכדי לשלוח את הדוח הרלוונטי למס הכנסה וכן בכדי לדווח למע”מ את מה שרלוונטי לדיווח, חשוב שהעסק ידאג לתיעוד פנים של כל ההוצאות וההכנסות של העסק. אחד מהמסמכים הרלוונטיים לצורך תיעוד פנים הינו חשבונית עסקה.

מהי חשבונית עסקה

בניגוד לעוסק מורשה, אשר נדרש להוציא עבור כל עסקה המתבצעת בין לקוח לעסק, חשבונית מס, הלא שעוסק פטור איננו חייב להוציא חשבונית מס מכיוון שהוא איננו חייב בתשלום מע”מ ומתוקף כך איננו מחייב את לקוחותיו במע”מ. אולם, העוסק הפטור מוציא חשבונית עסקה, אשר מכילה בה את הסכום אשר הלקוח צריך לשלם על השירות שהעסק העניק לו או המוצר אשר העסק מכר לו. חשבונית עסקה תכיל את כל הפרטים של העסק הכוללים את שמו של העסק, את מספר העסק, את הכתובת ואת מס הטלפון שלו וכן כמובן, תכיל את פרטי העסקה הכוללים את סכום התשלום העתיד להתקבל על ידי הלקוח. לאחר שהלקוח מקבל חשבונית עסקה, הוא ישלם את הסכום אותו הוא נדרש לשלם וכנגד זה תינתן לו קבלה המעידה כי הוא שילם. גם מהקבלה וגם מחשבונית העסקה יש לשמור עותק לצורך תיעוד פנים.

מדוע חשוב לשמור עותק של חשבונית עסקה

מכיוון שגם עוסק פטור חייב בדיווח לרשויות המס, על אף שלא מדובר בדיווח חודשי כעוסק מורשה, אלא בדיווח שנתי, עליו לשמור את כל המסמכים הרלוונטיים לצורך דיווח זה. המסמכים הרלוונטיים כוללים כמובן כל חשבונית עסקה אותה העסק הפיק עבור לקוח וכן את כל הקבלות. כמו כן, מלבד כל חשבונית עסקה וכל קבלה אותן הפיק העסק בגין העסקאות בינו לבין לקוחותיו, יש להפיק מסמכים בגין כל הוצאה אשר נחשבת כהוצאה מוכרת לעסק. כיום, כל עוסק מורשה יכול להפיק חשבונית עסקה ועותק של חשבונות עסקה, בקלות ובנוחות על ידי שירות חשבונית און ליין. בשירות זה, ניתן ליהנות משליחת חשבונית לקוח לכל עסקה באופן מקוון ובקלות.

קבלות

כאשר מדובר בנותני שרות שונים, קרי עסקים או חברות, הרי שידוע שעל כל שירות אשר הם מעניקים שבגינו הם מקבלים תשלום, עליהם להעניק לאדם אשר שילם את התשלום המדובר, קבלה המציינת את הסכום אותו הוא שילם, כיצד הוא שילם אותו וכן פרטי העסק. מבחינה חוקית, יש צורך בשמירת הקבלות השונות לצורך תיעוד פנים של העסק ולצורך דיווחים שוטפים לרשויות המס, בזמנים הרלוונטיים לעסק ולכן, כל עסק חייב שיהיו לו קבלות. כאשר מדובר בעוסק מורשה, הרי שקבלות הן עניין שבשגרה אצלו מכיוון שמדובר בעסק גדול. אולם, כאשר מדובר בעוסק פטור אשר רק החל את דרכו כעסק מן המניין, עניין הקבלות הוא מורכב יותר ורבים מבעלי העסקים הקטנים מוצאים את עצמם תוהים, היכן עליהם להשיג קבלות.

מהן קבלות עבור עסק קטן

במידה והקמת עסק קטן אשר מוגדר כעוסק פטור, אתה וודאי יודע שבכדי לתעד באופן הטוב ביותר את כל מה שדרוש בעסק מבחינת הוצאותיו והכנסותיו, לצורך דיווח בבוא העת לרשויות המס, עליך לרכוש עבור העסק פנקסי קבלות וחשבוניות. כאשר מדובר בחשבונית יש להבחין בין חשבונית מס לבין חשבונית עסקה. חשבונית עסקה היא חשבונית אשר עסק מגיש ללקוח אשר הסתייע בשירותיו בגין הסכום אותו הוא צריך לשלם לו, בעוד שחשבונית מס היא חשבונית אשר נשלחת לצורך הודעה על המס אשר כולל הסכום. קבלות לעומת זאת, זהו השלב בעסקה בין לקוח לעסק אשר מגיע לאחר שנשלחת החשבונית ללקוח והלקוח משלם את הסכום אותו הוא נדרש לשלם. הקבלה נשלחת ללקוח ומציינת כי הוא שילם את מה שהיה צריך. קבלות מעידות כי תשלומים התקבלו בעסק ולא רק נדרשו על ידי העסק.

מה מכילות קבלות

קבלות מכילות את מספר העסק, שם העסק, כינוי העסק, מיקום העסק ומספר הטלפון של העסק. מעבר לכך, הקבלה תכיל את סכום התשלום שהתקבל ובאיזה אופן הוא התקבל, האם באשראי, במזומן או בשיק. מהקבלות הנשלחות יש לשמור עותק, בכדי להשתמש בהם בוא הזמן לצורך דיווח. בעוד שבעבר היו מדפיסים פנקסי קבלות בבתי הדפוס השונים, הרי שכיום ניתן לעשות זאת באופן פשוט, קל ונוח יותר ולהפיק קבלות באתרי אינטרנט המיועדים לכך לצורך שליחתם באופן דיגיטלי.

הצטרפות לעצמאי שכיר