פתיחת עסק

תהליך פתיחת עסק מלווה בהרבה שאלות האם באמת כדאי לעשות צעד זה? האם זה הזמן הנכון?
התהליך הוא מורכב ואינו פשוט כלל. ראשית, צריך לגייס סכומי כסף לא מבוטלים למען רואי חשבון, עו”ד, רשויות המיסים בישראל, דוחות, ניהול ספרים ועוד רבים אחרים.
שנית, ישנן פעולות שוטפות מדי חודש של בירוקרטיה שלא ניתן להימנע מהן כגון: הוצאת חשבוניות, קבלות, ריכוז הוצאות, תשלום דו”ח המע”מ, תשלום מקדמת מס הכנסה, תשלום לביטוח לאומי. שלישית, כל שנה חובה על כל עסק להפיק ולהגיש דוח שנתי, אשר נכתב ע”י רואה חשבון ומסכם את כל הפעילות העסקית השנתית.

לא מעט אנשים מנסים את מזלם  במהלך חייהם ופותחים עסק משלהם. העסק יכול לעסוק בתחום אותו אותם האנשים למדו באופן אקדמאי או בתחביב דומיננטי שלהם כגון: בישול, אפייה או יצירה. מכל מקום, בכדי שהעסק יהיה עסק חוקי אשר יוכר כעסק לכל דבר, יש לעבור תהליך פתיחת עסק. תהליך פתיחת עסק גובל בפתיחת התיקים הרלוונטיים במע”מ, מס הכנסה ובביטוח הלאומי, בקביעת סוג העסק כעוסק פטור או כעוסק מורשה ובהתאם לכך- התנהלות העסק מבחינת הדיווח למע”מ ולמס הכנסה על הוצאותיו והכנסותיו ועל ניקוי המס במקור.

במה כרוכה פתיחת עסק

מרבית העסקים הקטנים, הם עסקים אשר קרויים: עוסק פטור. עוסק פטור נקרא כך מכיוון שהוא איננו חייב בתשלום מע”מ וכן איננו מחייב את לקוחותיו בתשלום מע”מ. בכדי שעסק יוגדר כעוסק פטור, עליו להוכיח כי מחזור ההכנסות השנתי שלו אינו עולה על הסכום אשר נקבע לאותה השנה. במידה ומדובר בעסק יותר גדול בעל מחזור הכנסות שנתי אשר עולה על הסכום אשר נקבע, הרי שהוא יהיה מחויב בתשלום מע”מ וכן ידרוש מע”מ מלקוחותיו. מלבד פתיחת התיקים הרלוונטית עבור פתיחת עסק אשר יוגדר כעוסק מורשה במוסדות הרלוונטיים, יש צורך לדאוג לתיעוד פנים של כל מה שקשור להוצאות והכנסות העסק, למלאי של העסק ועוד. פתיחת עסק אשר יוגדר כעוסק פטור תדרוש דיווח שנתי למס הכנסה ולמע”מ ולעומתה, פתיחת עסק אשר גובלת בפתיחת עוסק מורשה תגבול בדיווח חודשי למע”מ ולמס הכנסה.

האם ניתן לעסוק במקצוע באופן עצמאי מבלי לפתוח עסק באופן חוקי

כיום, פתיחת עסק עצמאי לא חייבת להיות כרוכה בכל ההליך הבירוקרטי הקשור לפתיחת התיקים ולדיווחים החודשיים או השנתיים לרשויות המס עם כל מה שכרוך בהם. ישנן חברות כחברת עצמאי שכיר, אשר מציעות את שירותיהן בכדי לאפשר לכל אדם לעסוק במקצוע באופן עצמאי ולהיחשב כשכיר. החברה מעניקה את האופציה לשלוח חשבוניות דרכה ללקוחות וכן, מתאמת מס עבור כל אדם במידה ויש צורך בכך ומנקה את המס הרלוונטי לניקוי. בסופו של דבר החברה יוצרת עבור האדם הנעזר בשירותיה תלוש שכר חודשי ראוי וחוקי. אין ספק שכיום הבחירה בחברת עצמאי שכיר חוסכת מלא מעט אנשים את הצורך לעסוק בעיסוק תובעני הכרוך בפתיחת עסק עצמאי.